In This Section

School Calendar

Calendar

Calendar
Title and navigation
<<<May 2016>>>
May 2016
SMTWTFS
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
select
select
Date Event Time Location
Wednesday 4 May 2016 (A2) NBIO6X Biology: Practical Test 14:00 - 14:00
Wednesday 4 May 2016 (AS) 6CN01 Chinese: Orals 14:00 - 14:00
Wednesday 4 May 2016 Tennis: 1st (H) v KES Stratford 14:00 - 14:00
Wednesday 4 May 2016 Junior School Teatime Concert 16:15 - 17:00
Wednesday 4 May 2016 Water Polo: Warwick U13 v KHS U13 16:15 - 17:30
Thursday 5 May 2016 Junior School Trip: Gaydon (U2CA) 09:00 - 15:00
Thursday 5 May 2016 AS & A2 French Orals - Visiting Examiner 09:00 - 16:00
Thursday 5 May 2016 GCSE Art Exam and Hand-In of all Coursework 09:15 - 12:10
Thursday 5 May 2016 Junior School at Work 13:30 - 15:15
Thursday 5 May 2016 Cricket: U13a, U13b, U13c (A) v MCS Oxford 16:30 - 16:30
Thursday 5 May 2016 Staff Cricket v Warwick Hospital Staff 18:00 - 18:00
Thursday 5 May 2016 Percussion Concert (No U5th) 19:00 - 20:00
Friday 6 May 2016 Teaching & Learning Committee 08:15 - 08:15
Friday 6 May 2016 Junior School Trip: Gaydon (U2A) 09:00 - 15:00
Friday 6 May 2016 AS & A2 French Orals - Visiting Examiner 09:00 - 16:00
Friday 6 May 2016 EPQ Moderation 09:00 - 16:00
Friday 6 May 2016 (IGCSE) 0500/31 English Language: Writing & Composition (2hr) (Exam Leave AM) 13:30 - 13:30
Friday 6 May 2016 (AS) NBIO3X Biology: Practical Test - re-sit 14:00 - 14:00
Friday 6 May 2016 Altiora Dance Company 16:30 - 18:00
Friday 6 May 2016 OWA President's Dinner 19:00 - 22:30
Saturday 7 May 2016 Swimming: IAPS National Finals U10, U11 07:00 - 16:00
Saturday 7 May 2016 Water Polo: ESSA Championship U13 Boys/Mixed Finals 09:00 - 09:00
Saturday 7 May 2016 Foundations Youth Theatre 09:30 - 11:30
Saturday 7 May 2016 Cricket: 1st (H) v Bloxham 11:00 - 11:00
Saturday 7 May 2016 Cricket: U15a, U15c, U13b, U13c (H) 2nd, 3rd, U14a, U14c (A) v Bloxham 14:00 - 14:00
Saturday 7 May 2016 Tennis: 1st, 2nd, 3rd (H) U15a, U15b, U15c, U14a, U14b, U14c (A) v Uppingham 14:00 - 14:00
Sunday 8 May 2016 Cricket: U10 Clubs Festival 10:00 - 16:00
Monday 9 May 2016 Revision Only Homework (L4th - M5th) Until Friday 20th May 00:00 - 01:00
Monday 9 May 2016 (A2) CHM6X Chemistry: Written Paper (1hr 20m) 09:00 - 09:00
Monday 9 May 2016 Junior School Cricket: U10a (A) v West House 14:00 - 14:00
Monday 9 May 2016 Junior School Cricket: U11b (H) v Arnold Lodge 16:00 - 16:00
Monday 9 May 2016 Junior School Swimming: Gala (H) v Warwick Prep 16:00 - 17:00
Monday 9 May 2016 Tennis: U15b (H) v Bablake 16:15 - 16:15
Tuesday 10 May 2016 Heads of Section Meeting 08:15 - 08:45
Tuesday 10 May 2016 Welfare Meeting 08:15 - 08:45
Tuesday 10 May 2016 (AS) CHM3X Chemistry: Written Paper - re-sit (1hr 20m) 09:00 - 09:00
Tuesday 10 May 2016 Edexcel IGCSE French Orals 09:00 - 16:00
Tuesday 10 May 2016 Water Polo: ESSA Championship U13 Girls Finals 12:00 - 19:00
Tuesday 10 May 2016 Athletics: District Competition (L5th & M5th) 13:30 - 16:30
Tuesday 10 May 2016 Tennis: U14b (H) v Bablake 14:30 - 14:30
Tuesday 10 May 2016 Junior School Cricket: U9a, U9b (A) v The Croft 15:00 - 15:00
Tuesday 10 May 2016 Junior School Golf: v Stoneygate 15:15 - 15:15
Tuesday 10 May 2016 Trip: Birmingham Town Hall (Piano) 16:45 - 22:00
Tuesday 10 May 2016 Brass Concert (No U6th Biologists) 19:30 - 21:00
Wednesday 11 May 2016 Prize Nomination to SRC (M5th - U6th Plus Reserves) 09:00 - 09:00
Wednesday 11 May 2016 Bus Prefects' BBQ 13:05 - 14:10
Wednesday 11 May 2016 (A2) NBIO6X Biology: Written Paper (1hr 15m) 14:00 - 14:00
Wednesday 11 May 2016 Junior School Cricket: U11a/b, U11c/d (H) v The Croft 14:30 - 14:30
Wednesday 11 May 2016 Junior School Cricket: U11a/b, U11c/d (A) v Bablake 14:45 - 14:45
Wednesday 11 May 2016 Water Polo: Warwick Cadet Challenge U11, U13 with Junior School & KHS 16:15 - 17:30
Thursday 12 May 2016 (AS) NBIO3X Biology: Written Paper - re-sit (1hr 15m) 09:00 - 09:00
Thursday 12 May 2016 Junior School Cricket: U9a, U9b, U9c, U9d (H) v Bromsgrove 14:15 - 14:15
Thursday 12 May 2016 Swimming: Warwick Prep Gala U8, U9, U10, U12 15:45 - 17:00
Thursday 12 May 2016 Curriculum Committee 16:15 - 16:15
Thursday 12 May 2016 Channel Swimming: Charity & Event Sponsors Afternoon Tea 16:15 - 18:00
Thursday 12 May 2016 Tennis: U13b, U12b (H) v Bablake 16:30 - 16:30
Thursday 12 May 2016 Staff Cricket v Nomads CC 18:00 - 18:00
Thursday 12 May 2016 Performance of 'Helen' by Actors of Dionysus 19:00 - 19:00
Thursday 12 May 2016 Prefects' Dinner 19:00 - 22:00
Friday 13 May 2016 Teaching & Learning Committee 08:15 - 08:45
Friday 13 May 2016 A-Level Art Hand in of all Coursework 09:15 - 10:05
Friday 13 May 2016 Junior School Inter-House Cricket (U8) 14:00 - 14:00
Friday 13 May 2016 U5th and L6th Exam Leave Begins 16:00 - 16:00
Friday 13 May 2016 Sixth Form History talk by Dominic Sandbrook 16:15 - 17:30
Friday 13 May 2016 Altiora Dance Company 16:30 - 18:00
Friday 13 May 2016 Performance of 'Helen' by Actors of Dionysus 19:00 - 19:00
Saturday 14 May 2016 Foundations Youth Theatre 09:30 - 11:30
Saturday 14 May 2016 Cricket: 13a, U13b, U13c (H) U12a, U12b (A) v Bromsgrove 10:00 - 10:00
Saturday 14 May 2016 Cricket: 1st (A) v Oakham 11:00 - 11:00
Saturday 14 May 2016 Tennis: 1st, 2nd, 3rd (H) U15a, U15b, U15c, U14a, U14b, U14c (A) v Rugby School 14:00 - 14:00
Saturday 14 May 2016 Cricket: 2nd, U14a, U14b (H) U15a, U15b (A) v Oakham 14:30 - 14:30
Sunday 15 May 2016 Chapel: Upper Sixth Sunday 10:00 - 10:00
Monday 16 May 2016 (AS) F581 Economics: Unit 1 Markets (1hr 30m) – re-sit 09:00 - 09:00
Monday 16 May 2016 (IGCSE) 0509/12 Chinese: Reading (2hr) – M5th 09:00 - 09:00
Monday 16 May 2016 (AS) F361 Latin: Unit 1 Language (1hr 30m) 13:30 - 13:30
Monday 16 May 2016 (AS) PSYA1 Psychology: Unit 1 (1hr 30m) – re-sit 13:30 - 13:30
Monday 16 May 2016 Junior School Cricket: U10a (A) v Bromsgrove 16:00 - 16:00
Tuesday 17 May 2016 - Wednesday 18 May 2016 Leavers' Day 00:00 - 00:00
Tuesday 17 May 2016 OW Golf Spring Meeting 08:00 - 08:00
Tuesday 17 May 2016 Welfare Meeting 08:15 - 08:45
Tuesday 17 May 2016 (IGCSE) 4FR0/01 French: Unit 1 Listening (40m) 09:00 - 09:00
Tuesday 17 May 2016 (IGCSE) 4FR0/02 French: Unit 2 Reading & Writing (1hr 30m) 09:00 - 09:00
Tuesday 17 May 2016 (AS) GEOG1 Geography: Unit 1 (2hr) 13:30 - 13:30
Tuesday 17 May 2016 (IGCSE) 8401/1 Biology: Unit 1 (1hr 30m) 13:30 - 13:30
Tuesday 17 May 2016 (IGCSE) 8404/B/1H Double Award Science: Biology Unit 1 (1hr) 13:30 - 13:30
Tuesday 17 May 2016 Golf: U15 (A) v Loughborough 14:30 - 14:30
Tuesday 17 May 2016 U6th Exam Leave Begins 16:00 - 16:00
Wednesday 18 May 2016 (A2) 4762 Maths MEI: M2 (1hr 30m) – re-sit 09:00 - 09:00
Wednesday 18 May 2016 (AS) 4721 Maths: C1 (1hr 30m) 09:00 - 09:00
Wednesday 18 May 2016 (AS) 4751 Maths. MEI: C1 (1hr 30m) – re-sit 09:00 - 09:00
Wednesday 18 May 2016 (AS) HIS1A History: Unit 1 – Crusades (1hr 15m) – re-sit 13:30 - 13:30
Wednesday 18 May 2016 Water Polo: ESSA Cadet Midlands play-off U11, U13 with Junior School & KHS 13:30 - 16:00
Wednesday 18 May 2016 Junior School Cricket: U11a, U11b (H) v Akeley Wood 14:30 - 14:30
Wednesday 18 May 2016 Piano Performance Platform (No U5th - U6th) 16:15 - 17:00
Thursday 19 May 2016 (AS) GERM1 German: Unit 1 Written (2hr) 09:00 - 09:00
Thursday 19 May 2016 (IGCSE) 0509/22 Chinese: Writing (1hr 15m) – M5th 09:00 - 09:00
Thursday 19 May 2016 (IGCSE) 8402/1 Chemistry: Unit 1 (1hr 30m) 09:00 - 09:00
Thursday 19 May 2016 (IGCSE) 8404/C/1H Double Award Science: Chemistry Unit 1 (1hr) 09:00 - 09:00
Thursday 19 May 2016 - Friday 20 May 2016 Junior School Music: Choir to Blenheim Palace 10:00 - 00:00
Thursday 19 May 2016 (AS) BUSS1 Business Studies: Unit 1 (1hr 15m) – re-sit 13:30 - 13:30
Thursday 19 May 2016 (AS) PHLS1 Philosophy: Unit 1 Written (3hr) 13:30 - 13:30
Thursday 19 May 2016 Junior School Inter-House Cricket Semi Final (U9) 14:00 - 14:00
Thursday 19 May 2016 Staff Cricket v Millward Brown employees 18:00 - 18:00
Friday 20 May 2016 Teaching & Learning Committee 08:15 - 08:15
Friday 20 May 2016 (A2) 4755 Maths: MEI: FP1 (1hr 30m) 09:00 - 09:00
Friday 20 May 2016 (AS) 4725 Maths: FP1 (1hr 30m) 09:00 - 09:00
Friday 20 May 2016 (AS) F661 English Lit: Unit 1 Poetry & Prose (2hr) - re-sit 09:00 - 09:00
Friday 20 May 2016 (IGCSE) 0413/12 Physical Education: Written Paper (1hr 45m) 09:00 - 09:00
Friday 20 May 2016 (IGCSE) 4SP0/01 Spanish: Unit 1 Listening (40m) 09:00 - 09:00
Friday 20 May 2016 (IGCSE) 4SP0/02 Spanish: Unit 2 Reading & Writing (1hr 30m) 09:00 - 09:00
Friday 20 May 2016 M5th Art - Internal Exam 09:00 - 16:00
Friday 20 May 2016 M5th French Speaking Tests 09:00 - 16:00
Friday 20 May 2016 (AS) GEOG2 Geography: Unit 2 (1hr) 13:30 - 13:30
Friday 20 May 2016 Altiora Dance Company 16:30 - 18:00
Saturday 21 May 2016 Foundations Youth Theatre 09:30 - 11:30
Saturday 21 May 2016 Cricket: U15a, U15b, U13a, U13b (H) 1st, U14a, U14b, U12a, U12b (A) v LGS 11:00 - 11:00
Saturday 21 May 2016 Junior School Cricket: U10a, U10b (H) v Akeley Wood 11:00 - 11:00
Saturday 21 May 2016 Tennis: 1st (A) v Bloxham 13:30 - 13:30
Monday 23 May 2016 - Tuesday 24 May 2016 Senior School Internal Examinations (L4th - M5th) 00:00 - 00:00
Monday 23 May 2016 (AS) ENGB1 English Language: Unit 1 Written (2hr) – re-sit 09:00 - 09:00
Monday 23 May 2016 (AS) F582 Economics: Unit 2 Nat. & Int. Econ. (1hr 30m) – re-sit 09:00 - 09:00
Monday 23 May 2016 (AS) G353 Music: Historical Study (1hr 45m + 15m) 09:00 - 09:00
Monday 23 May 2016 (AS) PROD1 Design & Technology: Unit 1 (2hr) 09:00 - 09:00
Monday 23 May 2016 (IGCSE) 0486/12 English Literature: Poetry & Prose (1hr 30m) 09:00 - 09:00
Monday 23 May 2016 (AS) 6CN02 Chinese: Unit 2 Writing (2hr 30m) 13:30 - 13:30
Monday 23 May 2016 (AS) PSYA2 Psychology: Unit 2 (1hr 30m) – re-sit 13:30 - 13:30
Monday 23 May 2016 (GCSE) 405002 Religious Studies: Ethics (1hr 30m) 13:30 - 13:30
Monday 23 May 2016 Junior School Cricket: U10a, U10c (H) v The Croft 15:00 - 15:00
Tuesday 24 May 2016 - Wednesday 25 May 2016 Senior School Internal Examinations (L4th - M5th) 00:00 - 00:00
Tuesday 24 May 2016 Pastoral Committee Meeting 08:15 - 08:45
Tuesday 24 May 2016 (AS) G451 P.E: Introduction (2hr) 09:00 - 09:00
Tuesday 24 May 2016 (AS) G491 Physics: Unit 1 Physics in Action (1hr) – re-sit 09:00 - 09:00
Tuesday 24 May 2016 (AS) SPAN1 Spanish: Unit 1 Written (2hr) 09:00 - 09:00
Tuesday 24 May 2016 (GCSE) 4153 Drama: Unit 3 (1hr 30m) 09:00 - 09:00
Tuesday 24 May 2016 (AS) BUSS2 Business Studies: Unit 2 (1hr 30m) – re-sit 13:30 - 13:30
Tuesday 24 May 2016 (AS) F362 Latin: Unit 2 Verse & Prose (1hr 30m) 13:30 - 13:30
Tuesday 24 May 2016 (AS) F392 Classics: Roman History (1hr 30m) 13:30 - 13:30
Tuesday 24 May 2016 (GCSE) 90301H Geography: Unit 1 (1hr 30m) 13:30 - 13:30
Tuesday 24 May 2016 Junior School Cricket: U8a, U8b (H) v West House 14:30 - 14:30
Tuesday 24 May 2016 Junior School Teatime Concert 16:15 - 17:00
Wednesday 25 May 2016 - Thursday 26 May 2016 Senior School Internal Examinations (L4th - M5th) 00:00 - 00:00
Wednesday 25 May 2016 (A2) 4763 Maths: MEI: M3 (1hr 30m) 09:00 - 09:00
Wednesday 25 May 2016 (A2) 4766 Maths: MEI: S1 (1hr 30m) 09:00 - 09:00
Wednesday 25 May 2016 (AS) 4722 Maths: C2 (1hr 30m) 09:00 - 09:00
Wednesday 25 May 2016 (GCSE) B403 Classical Greek: Prose (1hr) 09:00 - 09:00
Wednesday 25 May 2016 (AS) HIS2F History: Unit 2 American Colonies (1hr 30m) – re-sit 13:30 - 13:30
Wednesday 25 May 2016 (IGCSE) 8403/1 Physics: Unit 1 (1hr 30m) 13:30 - 13:30
Wednesday 25 May 2016 (IGCSE) 8404/P/1H Double Award Science: Physics Unit 1 (1hr) 13:30 - 13:30
Wednesday 25 May 2016 Junior School Cricket: U10a, U10b (A) v Foremarke Hall 14:00 - 14:00
Wednesday 25 May 2016 Junior School Cricket: U11a, U11b, U11c (H) v Bromsgrove 14:30 - 14:30
Wednesday 25 May 2016 Water Polo: Warwick Cadet Challenge U11 with Junior School & KHS 16:15 - 17:30
Thursday 26 May 2016 - Friday 27 May 2016 Senior School Internal Examinations (L4th - M5th) 00:00 - 00:00
Thursday 26 May 2016 (IGCSE) 4MA0/3H Mathematics: Paper 3H (2hr) 09:00 - 09:00
Thursday 26 May 2016 (AS) BIOL1 Biology: Unit 1 (1hr 15m) – re-sit 13:30 - 13:30
Thursday 26 May 2016 (GCSE) 9521 Latin Language: Core (1hr 15m) 13:30 - 13:30
Thursday 26 May 2016 Junior School Inter-House Cricket Final (U9) 14:00 - 14:00
Thursday 26 May 2016 Tennis: U13a v KES Stratford 14:30 - 14:30
Thursday 26 May 2016 Junior School Cricket: U8a (A) v Bablake 14:45 - 14:45
Thursday 26 May 2016 Junior School Play: The Wind in the Willows 19:00 - 19:00
Friday 27 May 2016 - Saturday 28 May 2016 Senior School Internal Examinations (L4th - M5th) 00:00 - 00:00
Friday 27 May 2016 Academic Committee 08:15 - 08:45
Friday 27 May 2016 (AS) CHEM1 Chemistry: Unit 1 (1hr 15m) – re-sit 09:00 - 09:00
Friday 27 May 2016 (IGCSE) 0486/32 English Literature: Drama (45m) 09:00 - 09:00
Friday 27 May 2016 L4th Sleepout - Starts 16:00 - 16:00
Friday 27 May 2016 Junior School Play: Wind in the Willows 19:00 - 19:00
Saturday 28 May 2016 - Sunday 29 May 2016 Rock School Exams 00:00 - 00:00
Saturday 28 May 2016 L4th Sleepout - Finishes 08:00 - 08:00
Sunday 29 May 2016 Triathlon: Warwickshire Children's Triathlon 12:00 - 17:30
Monday 30 May 2016 - Tuesday 31 May 2016 Half Term 00:00 - 00:00
Tuesday 31 May 2016 - Wednesday 1 Jun 2016 Half Term 00:00 - 00:00
EventStart timeEnd time
Data pager
Page size:
PageSizeComboBox
select
 645 items in 129 pages
(A2) NBIO6X Biology: Practical Test14:00 Wednesday 4 May 201614:00 Wednesday 4 May 2016
(AS) 6CN01 Chinese: Orals14:00 Wednesday 4 May 201614:00 Wednesday 4 May 2016
Tennis: 1st (H) v KES Stratford14:00 Wednesday 4 May 201614:00 Wednesday 4 May 2016
Junior School Teatime Concert16:15 Wednesday 4 May 201617:00 Wednesday 4 May 2016
Water Polo: Warwick U13 v KHS U1316:15 Wednesday 4 May 201617:30 Wednesday 4 May 2016

Affiliate Links